Sójové mlieko - sójový nápoj

Sójové mlieko alebo sójový nápoj je označenie pre nápoj vyrábaný zo sóje. Sója sa namočí, nabobtná, rozmixuje a následne sa varením a precedením získa sójový nápoj. Neobsahuje mliečne bielkoviny, iba rastlinné bielkoviny a sójovým mliekom ho ľudia nazývajú pre jeho bielu (mliečnu) farbu a aj preto, že je používané ako náhrada živočíšneho mlieka.

Sójové mlieko môžete kúpiť ako hotový produkt v tekutej forme, alebo si ho sami pripraviť zmiešaním sójového prášku s vodou.

Ako vybrať dobré sójové mlieko?

Prečítajte si zloženie výrobku na obale. Ideálne je, ak v zložení je len voda a sója. Zistite, či neboli použité iné dochucovadlá.

Rastlinné mlieko recept

Ak si chcete pripraviť rastlinné mlieko doma, recept je vo väčšine prípadov rovnaký. Deň pred prípravou zalejete semienka alebo orechy vodou, aby nabobtnali a nasledujúci deň všetko spolu rozmixujete a precedíte cez hustú tkaninu, aby ste získali čo najjemnejšiu konzistenciu.

Domáce sójové mlieko – sójový nápoj sa pripravuje z varenej sóje. Deň dopredu sa nechá napučať, potom sa zleje voda, aj so šupkami, ktoré sa uvoľnili. Následne sa sója uvarí s vodou asi 15 min. Znova sa premyje, potom sa rozmixuje s vodou. Množstvo vody si regulujete podľa toho, akú konzistenciu mlieka chcete dosiahnuť.

Ak sa rozhodnete vyrábať si rastlinné mlieka doma, potrebujete kvalitný mixér, ktorý mixuje čo najjemnejšie. Môže to byť aj tyčový aj stolový mixér, alebo food processor.

Pozrite si aj iné rastlinné mlieka:

Vyberte si z našich kategórií:

Mandľové mlieko – mandľový nápoj, Makové mlieko – makový nápoj, Ryžové mlieko – ryžový nápoj

Showing 1–12 of 16 results