Ryžové mlieko - ryžový nápoj

Rastlinné mlieka obsahujú rastlinnú sušinu a vodu. Komerčné mlieka aj rôzne dochucovadlá a niekedy pridané vitamíny.

Rastlinné mlieka pre ľudí s alergiami na kravské mlieko často bývajú alternatívnou náhradou kravského mlieka.  Zloženie rastlinných mliek – rastlinných nápojov je  úplne iné ako zloženie kravského mlieka. Neobsahujú mliečne bielkoviny, ale rastlinné bielkoviny, nemali by sa preto nazývať mliekom. V názve sa uvádza “nápoj”, ale ľudia často hľadajú “mlieko”. Aj preto sú naše kategórie nazvané oboma názvami.

Ako vybrať dobré ryžové mlieko?

Prečítajte si zloženie výrobku na obale. Ideálne je, ak v zložení je len voda a hlavná látka, čiže ryža. Zistite, či neboli použité iné dochucovadlá, konzervanty a podobne.

Ryžové mlieko recept

Ak si chcete pripraviť rastlinné mlieko doma, recept je vo väčšine prípadov rovnaký. Deň pred prípravou zalejete semienka alebo orechy vodou, aby nabobtnali a nasledujúci deň všetko spolu rozmixujete a precedíte cez hustú tkaninu, aby ste získali čo najjemnejšiu konzistenciu.

Tak je to aj s ryžovým nápojom, deň vopred namočíte ryžu a nasledujúci deň ju spolu s vodou, štipkou soli, podľa chuti aj cukru a oleja rozmixujete. Niektorí pripravujú ryžový nápoj aj z rozvarenej ryže.

Ak sa rozhodnete vyrábať si rastlinné mlieka doma, potrebujete kvalitný mixér, ktorý mixuje čo najjemnejšie. Môže to byť aj tyčový aj stolový mixér, alebo food processor.

Pozrite si aj iné rastlinné mlieka:

Mandľové mlieko – mandľový nápoj, Makové mlieko – makový nápoj, Sójové mlieko – sójový nápoj

Showing 1–12 of 15 results