Makové mlieko - makový nápoj

Rastlinné mlieka nenahradia kravské, ovčie alebo kozie mlieko. Pre ľudí s alergiami na mlieko však často bývajú alternatívnou náhradou. V názve sa uvádza “nápoj”, ale ľudia často hľadajú “mlieko”. Aj preto sú naše kategórie nazvané oboma názvami.

Kravské mlieko je zdroj dobre využiteľného vápnika, sú tam plnohodnotné bielkoviny, vitamíny A, D, E a K rozpustné v tukoch.

Zloženie rastlinných mliek – rastlinných nápojov je  úplne iné ako zloženie kravského mlieka. Neobsahujú mliečne bielkoviny, ale rastlinné bielkoviny, nemali by sa preto nazývať mliekom. Rastlinné mlieka obsahujú rastlinnú sušinu a vodu. Komerčné mlieka aj rôzne dochucovadlá a niekedy pridané vitamíny.

Ako vybrať dobré makové mlieko?

Prečítajte si zloženie výrobku na obale. Ideálne je, ak v zložení je len voda a hlavná látka, čiže makové semienka.  Zistite, či neboli použité iné dochucovadlá.

Rastlinné mlieko recept

Ak si chcete pripraviť rastlinné mlieko doma, recept je vo väčšine prípadov rovnaký. Deň pred prípravou zalejete makové semienka vodou, aby nabobtnali a nasledujúci deň všetko spolu rozmixujete a precedíte cez hustú tkaninu, aby ste získali čo najjemnejšiu konzistenciu.

Mak je veľmi olejovitý a pri nabobtnávaní sa uvoľnený makový olej usadí navrchu nádoby. Tento nezlievame, ale pekne zmixujeme celú nabobtnanú zmes.

Ak sa rozhodnete vyrábať si rastlinné mlieka doma, potrebujete kvalitný mixér, ktorý mixuje čo najjemnejšie. Môže to byť aj tyčový aj stolový mixér, alebo food processor.

Pozrite si aj iné rastlinné mlieka:

Mandľové mlieko – mandľový nápoj, Ryžové mlieko – ryžový nápoj, Sójové mlieko – sójový nápoj

Showing all 2 results