Mandľové mlieko - mandľový nápoj

V názve sa uvádza “mandľový nápoj”, ale ľudia často hľadajú “mandľové mlieko”. Aj preto sú naše kategórie nazvané oboma názvami.

Kravské mlieko je zdroj dobre využiteľného vápnika, sú tam plnohodnotné bielkoviny, vitamíny A, D, E a K rozpustné v tukoch.

Zloženie rastlinných mliek – rastlinných nápojov je  úplne iné ako zloženie kravského mlieka. Neobsahujú mliečne bielkoviny, ale rastlinné bielkoviny, nemali by sa preto nazývať mliekom. Mandľové nápoje obsahujú mandle a vodu. Komerčné mlieka aj rôzne dochucovadlá a niekedy pridané vitamíny.

Ako vybrať dobré mandľové mlieko?

Prečítajte si zloženie výrobku na obale. Ideálne je, ak v zložení je len voda a mandle. Môže byť dochutené soľou alebo vanilkou. Zistite, či neboli použité aj iné dochucovadlá, konzervanty alebo dokonca iné rastlinné bielkoviny.

Mandľové mlieko recept

Ak si chcete pripraviť rastlinné mlieko doma, recept je vo väčšine prípadov rovnaký. Deň pred prípravou zalejete semienka alebo orechy vodou, aby nabobtnali a nasledujúci deň všetko spolu rozmixujete a precedíte cez hustú tkaninu, aby ste získali čo najjemnejšiu konzistenciu.

Mandle môžete použiť nelúpané, ak ich deň vopred namočíte, šupka pôjde ľahko dole aj bez toho, aby ste ich sparili horúcou vodou. Nelúpané mandle zostanú dlhšie nezoxidované ako lúpané mandle, šupka ich chráni.

Ak sa rozhodnete vyrábať si rastlinné mlieka doma, potrebujete kvalitný mixér, ktorý mixuje čo najjemnejšie. Môže to byť aj tyčový aj stolový mixér, alebo food processor.

Pozrite si aj iné rastlinné mlieka:

Makové mlieko – makový nápoj, Ryžové mlieko – ryžový nápoj, Sójové mlieko – sójový nápoj

Showing 1–12 of 13 results